Promujemy aktywność sportową i zdrowy tryb życiaFundacja Pogoń Szczecin Football Schools nie tylko prowadzi szkolenie sportowe, ale także realizuje cele statutowe związane między innymi z promocją aktywności fizycznej i zdrowego trybu życia. Wyrazem działalności Fundacji jest projekt Promocja aktywności sportowej w społeczeństwie poprzez organizację turnieju międzypokoleniowego "Tata i ja" (VI edycja) oraz kampanię informacyjną dotyczącą zdrowego stylu życia, który został dofinansowany ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej, których dysponentem jest Minister Sportu i Turystyki w ramach Programu Sport dla Wszystkich 2023.

Dlatego też rozpoczynamy kampanię informacyjną dotyczącą zdrowego i aktywnego stylu życia oraz profilaktyki zdrowia, a w kolejnych etapach Partner Medyczny Fundacji - Doktor Spondylus - umożliwi dodatkowo przeprowadzenie darmowych badań przesiewowych dla dorosłych i seniorów. Jest to kontynuacja działań podjętych w 2022, a nowością w tym roku będą specjalnie przygotowane ćwiczenia ogólnorozwojowe. Kampanię podzieliśmy na cztery grupy wiekowe – dzieci, młodzież, dorosłych i seniorów. 
Zdrowie i sport u dzieci

Do aktywnego ruchu powinniśmy zachęcać już od najmłodszych lat. To czas intensywnego rozwoju naszych dzieci, w którym najbezpieczniej jest zacząć od wszelkich form zajęć ogólnorozwojowych. Czyli co wybrać? Na pewno basen i jazda na rowerze. Piłka nożna także, ona dodatkowo kształtuje społecznie w relacjach zespołowych. Sporty walki, takie jak judo czy karate to również dobry wybór. W tych wszystkich wymienionych aktywnościach najmłodsi mają zapewniony zrównoważony rozwój fizyczny.

Nie oznacza, że w ten sposób wyczerpaliśmy katalog aktywności dla najmłodszych. Są również inne ciekawe dyscypliny, niemniej w ich przypadku należy zwracać większą uwagę na młodego adepta. To na przykład zajęcia sportowe, które skupiają aktywność na jednej stronie ciała. Tenis, badminton czy jazda na hulajnodze – to dyscypliny, których uprawianiu powinny również towarzyszyć ćwiczenia skupiające się na niedominującej stronie ciała. Jazda na rolkach lub łyżwach to świetna zabawa, ale niewykonywana w prawidłowy sposób, może prowadzić do zaburzeń wzorców chodu i nieprawidłowego ustawienia stopy. Oczywiście przy braku właściwej kontroli zdrowotnej – to istotne słowo zapamiętajmy, wrócimy do niego za moment.

Profilaktyka u najmłodszych

Każda aktywność jest dobra ale z umiarem i pod właściwym nadzorem medycznym. To właśnie nasze indywidualne cechy genetyczne i rozwojowe powinny decydować o naszych sportowych wyborach. Dlatego, żeby uprawiany sport był jednoznacznie utożsamiany ze zdrowiem, musimy powrócić do słowa kontrola. Regularna profilaktyka zdrowotna powinna towarzyszyć aktywnościom wieku dziecięcego. Podczas sportowych szaleństw aktywowany jest cały narząd ruchu i dzieje się to w okresie jego intensywnego rozwoju. I tu z pomocą przychodzą regularne badania profilaktyczne, czyli kontrola w obszarze narządu ruchu, które mają za zadanie zauważać i zapobiegać niewłaściwym zmianom. To właśnie w porę wykryte nieprawidłowości i szybko podjęte działania, zmniejszają ryzyko urazów i kontuzji. Likwidują również bariery w osiąganiu jeszcze wyższych celów sportowych.

Zajęcia ogólnorozwojowe

W dzisiejszej odsłonie „przepis” w postaci pakietu ćwiczeń ogólnorozwojowych dla dzieci. Nie oznacza to, że z tej podpowiedzi nie mogą skorzystać również osoby dorosłe. Jednym słowem drogie dzieci – nie siedzimy. Ruszamy się i ćwiczymy. Przerwijmy długie serie przebywania w pozycji siedzącej, zestawem proponowanych ćwiczeń. Wykonujcie je zgodnie ze wskazaną kolejnością, seriami dostosowanymi do Waszych możliwości. Na dobry początek może to być np. 10 powtórzeń dla każdego ćwiczenia. Istotna jest regularność wykonywania takich ćwiczeń. W tym działaniu nie chodzi o jednorazowe działanie, a dzięki dyscyplinie ruchu, pozytywne efekty będą widoczne teraz a jednocześnie będą profilaktyką na przyszłość.
Nie dajcie się długo namawiać, czas na odrobinę zdrowego ruchu.