Kodeks rodziców/opiekunów prawnych
KODEKS POSTĘPOWANIA DLA RODZICÓW/OPIEKUNÓW PRAWNYCH
Rodzic/opiekun prawny zobowiązuje się przyczyniać do rozwoju bezpiecznej i przyjemnej atmosfery dla dzieci w trakcie gry w piłkę nożną, w szczególności zobowiązuje się:
- Szanować godność i wartość wszystkich osób biorących udział w wydarzeniu sportowym, bez względu na ich wiek, rasę, kolor skóry, pochodzenie etniczne, płeć, niepełnosprawność, język, religię, poglądy polityczne lub inne, status majątkowy, orientację seksualną, poziom umiejętności.
- Stosować reguły fair play i zachęcać innych do ich przestrzegania.
- Doceniać wysiłek i uczestnictwo zamiast koncentrować się na wydajności i wynikach;
- Współpracować i okazywać szacunek wszystkim zaangażowanym w grę.
- Reagować na każde obraźliwe, niewłaściwe, dyskryminacyjne zachowanie lub słowa, a także wszelkie formy zastraszania wśród dzieci.
- Nie umniejszać wysiłków dzieci podczas meczu lub treningu i nie obwiniać dzieci za przegraną. Promować udział dziecka w piłce nożnej dla zabawy.
- Nie stosować w żadnym wypadku przemocy fizycznej i psychicznej, w tym kar cielesnych.
- Szanować prywatność dzieci, np. nie wchodzić do szatni bez uzgodnienia.
- Szanować trenera i jego autorytet sportowy, pomagać mu i współpracować z nim.
- Szanować sędziego i jego autorytet i nie komentować jego decyzji.
- Zachowywać się odpowiedzialnie przy linii bocznej i nie używać agresywnego lub obraźliwego języka w stosunku do zawodnika lub innego uczestnika wydarzenia sportowego.
- Nie publikować zdjęć, filmów ani innych informacji o dzieciach i ich rodzinach w osobistych mediach społecznościowych, np. na Facebooku lub stronach internetowych, bez zgody zainteresowanych dzieci i ich rodziców. Obejmuje to zamieszczanie komentarzy na portalach społecznościowych, które mogą wyrządzić krzywdę innym.
- Wyrażać swoje obawy dotyczące bezpieczeństwa i ochrony dzieci i zgłaszać je trenerowi, koordynatorowi ds. bezpieczeństwa dzieci lub kierownictwu organizacji.
- Informować trenerów lub opiekunów o dolegliwościach lub chorobach dziecka, w tym o alergiach pokarmowych, przyjmowanych lekach, czynnikach wpływających na stan zdrowia, które mogą mieć konsekwencje dla funkcjonowania dziecka podczas treningu lub wyjazdu piłkarskiego.
- Zapewnić opiekę i bezpieczeństwo w drodze na zajęcia oraz po ich zakończeniu.
- Wypełnić i przekazać odpowiednie formularze i zgody dotyczące mojego dziecka i jego udziału w aktywnościach związanych z piłką nożną.
- Równoważyć potrzebę nadzoru z prawem dzieci do prywatności.
- Być wyczulonym na wszelkie formy zastraszania lub zagrożenia wynikające z używania telefonów komórkowych przez dzieci do robienia zdjęć, filmów.
Rodzice/opiekunowie prawni mają prawo:
- wiedzieć, że ich dziecko jest bezpieczne i chronione przed wszelkimi formami złych praktyk lub nadużyć;
- być informowani o wszelkich problemach lub obawach dotyczących ich dziecka;
- porozmawiać z pracownikami i wyrazić wszelkie obawy dotyczące swojego dziecka;
- mieć zapewnione odpowiednie postępowanie w przypadku obaw i wątpliwości.
OSOBY I ORGANIZACJE KONTAKTOWE:
- PZPN – Koordynator PZPN ds. bezpieczeństwa dzieci, ochronadzieci@pzpn.pl
- Fundacja Pogoń Szczecin Football Schools - Koordynator ds. Bezpieczeństwa dzieci - Jarosław Grzesło e-mail: ochronadzieci@ps-fs.pl, tel. 500 263 934
- Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka - telefon: 0 800 12 12 12 - numer bezpłatny
- Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży prowadzony przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę - telefon: 116 111 – numer bezpłatny
- Telefon dla rodziców, nauczycieli i innych profesjonalistów pracujących z dziećmi oferujących poradnictwo prawne i psychologiczne w zakresie interwencji w przypadku podejrzenia krzywdzenia dziecka, a także pomocy psychologicznej dziecku przeżywającemu trudności prowadzony przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę - 800 100 100 (numer bezpłatny)
- Komitet Ochrony Praw Dziecka - telefon: 22 626 94 19
- Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Szczecinie - telefon: 91 48 57 601
- Policja – telefon: 997
- Numer alarmowy - telefon: 112