Promowanie zdrowego stylu życia wśród młodzieżyKontynuujemy kampanię informacyjną dotyczącą prozdrowotnych walorów sportu oraz profilaktyki zdrowia, a dzięki wsparciu Partner Medyczny Fundacji - Doktor Spondylus - udostępniamy materiał dla kolejnej grupy wiekowej – młodzieży.

Zadanie „Promocja aktywności sportowej w społeczeństwie poprzez organizację turnieju międzypokoleniowego "Tata i ja" (VI edycja) oraz kampanię informacyjną dotyczącą zdrowego stylu życia” został dofinansowany ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej, których dysponentem jest Minister Sportu i Turystyki w ramach Programu Sport dla Wszystkich 2023

Jak powinien wyglądać zdrowy styl życia młodego człowieka?

Czas szybko upływa, nawet nie zauważamy kiedy nasze dzieci stają się nastolatkami. I dla tej grupy wiekowej współczesnych zachęt do biernego wypoczynku nie brakuje. A właśnie w przypadku młodzieży aktywność fizyczna i sportowa ma bardzo duże znaczenie. To w końcu ostatni etap przed wkroczeniem w dorosłe życie. Zdrowy oraz aktywny ruchowo tryb życia z pewnością będzie pomagał w utrzymaniu kondycji zdrowotnej dorosłego życia.

Podstawą wszystkich działań zawsze pozostanie regularna diagnostyka. Z naciskiem na słowo „regularna”, bo właśnie dyscyplina okresowych badań pozwala w pierwszej kolejności zauważyć wszelkie pojawiające się nieprawidłowości u młodego człowieka. Na co podczas takich badań należy zwracać uwagę? Ustawienie głowy, barków, ocena kręgosłupa i bioder, ustawienie kolan i stóp oraz analiza chodu to najważniejsze elementy takiego badania. Analiza chodu, czyli inaczej badanie dynamiczne, wykonywane podczas naturalnego chodu, pozwala dostrzec wiele ważnych zależności narządu ruchu.

Diagnostyka to element pomiarowy dający szansę reagować z wyprzedzeniem, ale nie zmienia to faktu ,że młody człowiek sam również może zadbać o to, żeby jego aktywność sportowa łączyła przyjemność ze zdrowiem. Poniżej kilka elementów z tych najważniejszych:

Prawidłowa postawa – młodzi ludzie, pochyleni nad ekranami smartfonów, w przygarbionej postawie, na pewno nie pomogą sobie w rozwoju sportowym. Nieprawidłowa postawa po prostu przeszkadza w efektywnym wykonywaniu ćwiczeń i technik. Dlatego utrzymywanie prawidłowej postawy to podstawowe zadanie każdego młodego sportowca.

Przygotowanie do wzmożonego treningu – o funkcji rozgrzewki i jej ważności wie w zasadzie każdy. Ale nie należy zapominać, że długotrwały i regularny trening wymaga również prawidłowego balansu mięśniowego. Dlatego naszej aktywności sportowej, w zależności od uprawianej dyscypliny, powinna towarzyszyć praca nad osłabionymi ( mniej aktywnymi ) grupami mięśniowymi dla ich wzmocnienia. A te bardziej aktywne, wykazujące większe napięcie, powinniśmy rozluźniać. Jak to robić ? To indywidualne zalecenie i warto podpytać specjalistę.

Prawidłowy oddech – to kluczowy element naszej wydolności treningowej. Zadbajmy o regularne ćwiczenia oddechowe, które przyniosą z czasem zwiększoną pojemność płuc oraz większą ruchomość przepony. Wydolność oddechowa to również parametr, który możemy i powinniśmy regularnie diagnozować. Takim badaniem jest spirometria.

Reakcja na pojawiające się kontuzje – w przypadku urazów nigdy nie czekajmy, że same „się zagoją”. Konsultacja ze specjalistą pozwoli na podjęcie prawidłowej terapii i szybszy powrót do zdrowia. Pozwoli również zapobiegać kontuzjom w przyszłości.

Obuwie – często zapominamy jak ważny jest jego właściwy dobór do uprawianej dyscypliny. Jeżeli mamy wątpliwości zapytajmy specjalistów, nie kierujmy się w tym wypadku tylko modą. Dobrze dobrane obuwie pozwala po prostu ograniczyć ryzyko schorzeń w obrębie stóp. A w konsekwencji będzie miało swój wpływ na cały narząd ruchu młodego zawodnika. I jego sukcesy. Nie zapominajmy również o naszych stopach – one nas niosą i to one wykonują najcięższą pracę w czasie aktywności. Regularne wizyty u podologa ograniczą występowanie schorzeń (w tym skórnych) w obrębie stóp pozbawiając trening bolesnych ograniczeń.

Nawyki żywieniowe - dietetyka w treningu pozwala poprawić jego efektywność, a prawidłowa suplementacja będzie zapobiegała utracie niezbędnych mikroelementów.

Ćwiczenia ogólnorozwojowe oraz wzmacniające - w dzisiejszej odsłonie pakiet ćwiczenia ogólnorozwojowe dla młodzieży. Proponowany zestaw ćwiczeń pozwala wzmocnić mięśnie i utrzymać ogólną formę. Ich efekt, czyli silne ciało, zdecydowanie ułatwia codzienne funkcjonowanie. Przekłada się nie tylko zdrowie i wyląd, ale również dobre samopoczucie oraz sprawność fizyczną.

Może wydawać się, że tych zasad zdrowego sportu dla młodych osób jest dużo. To mylne wrażenie, wszystkie z nich mogą się po prostu stać nieodłącznym elementem sportowej aktywności młodzieży. Dając im w ostatecznym rachunku radość z osiąganych sukcesów. I tego Wam, młodzi sportowcy, z całego serca życzymy.