Promujemy aktywność sportową wśród osób dorosłychUdostępniamy kolejny materiał edukacyjny dotyczący prozdrowotnych walorów sportu oraz profilaktyki zdrowia, który przygotowaliśmy wspólnie Partnerem Medycznym Fundacji Pogoń Szczecin Football Schools - Doktor Spondylus. Tym razem zapraszamy do lektury osoby dorosłe.

Czas dorosłości to okres, w którym aktywność ruchowa ma ogromne znaczenie i powinna nieodłącznie towarzyszyć naszemu życiu. Dla tych, którzy poświęcili się uprawianiu sportu, to często okres profesjonalizacji. Dla innych to po prostu radość z każdej aktywności ruchowej, dobre samopoczucie i pozytywne endorfiny.

Nadal wspólnym mianownikiem, nie oglądając się na intensywność sportowych wyzwań, pozostaje zachowanie zasad profilaktyki zdrowotnej oraz czynności wspierających trening. Jak w każdym opisywanym wcześniej przypadku, niezależnie od wieku, podstawę stanowi regularna diagnostyka. Okresowej kontroli narządu ruchu powinna towarzyszyć zwiększona uwaga na aspekty takie jak np. regularna analiza składu masy ciała, diagnostyka laboratoryjna w zakresie występujących niedoborów witamin i minerałów i praca nad właściwymi nawykami żywieniowymi. To właśnie w pierwszej kolejności dobry schemat żywieniowy powinien uzupełniać nasze zapotrzebowanie, a dodatkowa suplementacja powinna się pojawić w przypadku, kiedy tego zapotrzebowania w sposób naturalny nie jesteśmy w stanie pokryć. Z taką sytuacją mamy do czynienia najczęściej w przypadku profesjonalnych sportowców – tu intensywność treningu i zwiększone zapotrzebowanie energetyczne wymaga zaawansowanej suplementacji.

Kolejnym ważnym elementem o charakterze profilaktycznym jest regularna diagnostyka kardiologiczna. Serce też ma swoje możliwości i właśnie do nich powinniśmy dostosowywać intensywność naszych dokonań sportowych. A jeżeli do tych regularnych działań dołożymy diagnostykę morfologiczną to będziemy w stanie z wyprzedzeniem reagować na pojawienie się przewlekłych schorzeń takich jak choroby naczyniowe czy cukrzyca. Te wszystkie elementy to ważny aspekt planowania swojej aktywności. Po prostu badajmy się i zapobiegajmy.

Tyle o profilaktyce, żeby nikogo nie przytłoczyć. Ale załóżmy, że wyniki są w porządku (czego wszystkim życzymy), a my po prostu chcemy się mniej lub bardziej poruszać. Tak jak dzieci i młodzież, nie zapominajmy o rozgrzewce. W wieku dorosłym jej znaczenie jeszcze narasta. Dbajmy o prawidłowy oddech podczas wykonywania ćwiczeń a w przypadku wątpliwości skorzystajmy z diagnostyki spirometrycznej i pomóżmy sobie dodatkowymi ćwiczeniami oddechowymi.

Nie zapominajmy dobrze dobrać obuwie zapobiegając problemom w obrębie stóp. I nie obawiajmy się od czasu do czasu wpaść do specjalisty fizjoterapii i rehabilitacji na masaż lub terapię wyrównującą nasz dysbalans mięśniowy, który może występować w przypadku dyscyplin nierównomiernie obciążających nasz aparat ruchu. Reagujmy natychmiast na pojawiające się kontuzje bo w ten sposób ograniczymy czas powrotu do zdrowia i nauczymy się im zapobiegać w przyszłości.

Dorosłość wymaga odpowiedzialności. Ćwiczcie, ruszajcie się, czerpcie z ruchu radość. Dbajcie o profilaktykę a Wasz ruch odwdzięczy się zdrowiem na długie lata. I bądźcie przykładem dla młodszych, bo to właśnie od Was czerpią wzorce zachowań. Pamiętajmy również o przerwach w trakcie pracy.
Sportowe pozdrowienia dla Wszystkich !!!

Zadanie „Promocja aktywności sportowej w społeczeństwie poprzez organizację turnieju międzypokoleniowego "Tata i ja" (VI edycja) oraz kampanię informacyjną dotyczącą zdrowego stylu życia” został dofinansowany ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej, których dysponentem jest Minister Sportu i Turystyki w ramach Programu Sport dla Wszystkich 2023