Co słychać w Akademii Bramkarskiej?Od pół roku młodzi bramkarze podnoszą swoje umiejętności w Akademii Bramkarskiej Pogoń Szczecin FS. Co się zmieniło w ostatnim czasie? Jakie są dalsze plany? Zapraszamy do lektury.
3 października 2022 roku miał miejsce pierwszy, otwarty trening, w którym uczestniczyło ponad 30. młodych adeptów gry na pozycji nr 1. Dziś, w regularnych, cotygodniowych zajęciach bierze udział blisko 40. bramkarzy, którzy z uśmiechem na twarzach poznają tajniki skutecznej obrony bramki. Treningi odbywają się w małych grupach, przez co trenerzy mają możliwość indywidualnego podejścia i korygowania każdego z nich.

Innowacją, którą oferuje wyłącznie Akademia Bramkarska PSFS, są zajęcia gimnastyczne. Jest to niezwykle istotny element, który dodatkowo rozwija i kształci wzorce ruchowe, tak ważne w grze na tej pozycji. Gimnastyka jest prowadzona przez doświadczoną trenerkę, Aleksandrę Majewską, która od niedawna prowadzi takie zajęcia również z bramkarzami I zespołu Pogoni Szczecin.

W treningu specjalistycznym trenerzy skupiają się na podstawowych technikach, zarówno tych defensywnych, jak i ofensywnych. W skład metodyki wchodzą m.in. postawy w bramce, techniki podchwytu oraz chwytu piłki bez i z upadkiem, obrona sytuacji 1x1 z wykorzystaniem małego oraz wysokiego bloku, a także kontrola przyjęcia i podania piłki, czy wznowienia piłki ręką. Choć tematy dla każdego z grup są zbliżone, to środki treningowe są dostosowane do wieku i umiejętności bramkarzy w danej grupie.

Jedną z przewodnich idei, które przyświecają trenerom w Akademii Bramkarskiej, jest indywidualny rozwój każdego z bramkarzy, Dobry przykładem jest goalkeeper Pogoni Szczecin Football Schools, Maksymilian Karbownik, który dzięki swojej ciężkiej pracy na treningach, otrzymał możliwość regularnego uczestnictwa w zajęciach swojego rocznika w Akademii Piłkarskiej Pogoni Szczecin.

W ostatnim czasie poszerzył się także sztab trenerski, dzięki czemu liczba bramkarzy w grupach treningowych dalej pozwala na wysoką indywidualizację zajęć. Od pewnego czasu treningi prowadzi również Jagoda Sapor, która na co dzień reprezentuje barwy kobiecej Pogoni Szczecin, ale rozwija się także w drugim kierunku, bowiem posiada licencję trenerską UEFA C. Do sztabu dołączył także Łukasz Warachowski, który w przeszłości był już trenerem bramkarzy w dziecięcych zespołach Akademii Piłkarskiej Pogoni Szczecin.

Działania Akademii Bramkarskiej podsumował koordynator projektu, a także departamentu bramkarzy w Akademii Piłkarskiej Pogoni Szczecin, Grzegorz Otocki: „Cieszymy się, że tak wielu młodych, zdolnych, ale przede wszystkim pełnych pasji bramkarzy chce podnosić swoje umiejętności w naszej Akademii. Widząc uśmiech na twarzach po zakończonych zajęciach, wychodzimy z nich z przekonaniem, że nasze działania mają sens. Już niedługo planujemy ogłoszenie informacji dotyczącej Campu Bramkarskiego, na który zapraszamy wszystkich, młodych goalkeeperów” – dodaje Otocki.

Cele na najbliższy czas są ambitne. Trwa dalsza rekrutacja, przez co drzwi Akademii Bramkarskiej są otwarte dla wszystkich, młodych bramkarzy i bramkarek, którzy chcą rozwijać się, aby jeszcze lepiej bronić dostępu do bramki. Ponadto, na przełomie czerwca i lipca, planowana jest już VI edycja Campu Bramkarskiego, który odbędzie się w nieco innej formie niż ta, do której zdążyliśmy się już przyzwyczaić.

Szczegóły dotyczące Campu niebawem! Śledźcie stronę Akademii Bramkarskiej Pogoń Szczecin FS na Facebooku, tam już wkrótce więcej informacji!
Akademia Bramkarska Pogoń Szczecin FS Zapisy: Tel.: +48 783 182 816 E-mail: akademiabramkarska@ps-fs.pl