Rok szkolny 2019/2020
Rok szkolny 2019/2020 już wkrótce!
Nowy rok szkolny 2019/2020 zbliża się wielkimi krokami, a do końca wakacji zostało już zaledwie kilka dni.
Niektórzy odliczają już dni do powrotu do grona szkolnych przyjaciół, ale dla wielu będzie to pierwszy dzień w roli ucznia.
Jak sprawić, by zarówno pierwszy dzień w szkole, jak i cały rok szkolny był dla dziecka radosny i spokojny? Co zrobić, by dziecko szło do szkoły z uśmiechem na twarzy?
Rozpoczęcie roku szkolnego
Zgodnie z
rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dn. 5.10.2010r. zajęcia dydaktyczne rozpoczynają się 1 września danego roku. W tym roku, dzień ten wypada w niedzielę, zatem rok szkolny 2019/2020 rozpocznie się w poniedziałek 2 września. Uczniowie starszych klas wrócą do kolegów i koleżanek, do znanych miejsc i nauczycieli, natomiast maluchy znajdą się w zupełnie nowej dla siebie sytuacji.
Poznajmy kilka rad, które pomogą przetrwać pierwsze szkolne dni i pozwolą pokonać strach i lęk związany z nową rzeczywistością.
Rok szkolny- jak sprawić był radosny i spokojny - porady
Droga do szkoły i tzw. ‘Dni otwarte’
Jeszcze przed rozpoczęciem zajęć szkolnych warto wybrać się z dzieckiem na spacer do budynku szkoły, w której będzie zaczynać swoją edukacyjną przygodę. Tym sposobem, dziecko będzie miało okazję poznać drogę do szkoły, zobaczyć jak wygląda jej gmach, a także szkolne boisko czy plac zabaw. Wiele szkół organizuje także tzw. ‘Dni otwarte’. Warto z nich skorzystać by obejrzeć dokładniej klasy, a nawet nawiązać już pierwsze znajomości!
Przygotowanie, przybycie i powrót ze szkoły
Kilka dni przed rozpoczęciem zajęć wprowadźmy nowy ‘powakacyjny’ harmonogram dnia –wcześniejsze godziny spania ułatwią we wrześniu poranne wstawanie, a przygotowanie ubrań na kolejny dzień pozwoli na rozpoczęcie dnia bez pośpiechu i stresu, który może wywołać niepokój lub nadmierne pobudzenie. Koniecznie zarezerwujmy czas na śniadanie i nie przyprowadzajmy dziecka do szkoły na ostatnią chwilę- pośpiech nie służy nikomu. Nie zapomnijmy powiedzieć dziecku, kiedy i przez kogo zostanie odebrane po zajęciach- wzmocni to jego poczucie bezpieczeństwa.
Rozmowa, wsparcie, zainteresowanie
Wytłumaczmy dziecku, że szkoła jest miejscem, gdzie wszyscy dowiadują się i uczą nowych rzeczy, zatem sytuacje, w których dziecko czegoś nie wie lub nie rozumie, nie są niczym złym. Najważniejsze jest by wiedziało, do kogo może zwrócić się z prośbą o pomoc.
Wspierajmy i budujmy samodzielność dziecka w wykonywaniu niezbędnych uczniowskich czynności: pakowanie tornistra, odrabianie zadań domowych, przygotowywanie się do zajęć.
Codziennie okazujmy dziecku zainteresowanie tym, jak spędziło czas w szkole. Tym sposobem dowiemy się, jak odnajduje się w nowej dla siebie rzeczywistości, jakie czynności przychodzą mu z łatwością, a jakie sprawiają mu trudność i wymagają naszej pomocy i wsparcia.
Oficjalne rozpoczęcie roku szkolnego – apel
Tradycją w Polsce jest rozpoczęcie roku szkolnego uroczystym apelem, na którym grono pedagogiczne wraz z dyrektorem placówki wita wszystkich przybyłych- uczniów, nauczycieli i rodziców. Po zakończonej uroczystości zabierzmy dziecko na lody, deser lub ulubiony plac zabaw – niech pierwszy dzień w szkole będzie radosny.
Zajęcia pozalekcyjne
Zachęcajmy dziecko do aktywnego spędzania czasu po lekcjach. Wiele szkół organizuje ciekawe i różnorodne zajęcia pozalekcyjne, takie jak: zajęcia sportowe, zajęcia teatralne, kółka zainteresowań. Dziecko może również korzystać z zajęć organizowanych poza szkołą, np. w domach kultury, ośrodkach sportu i rekreacji i innych. Aktywność fizyczna nie tylko rozładowuje stres ale także powoduje wydzielanie endorfin, czyli hormonów szczęścia, tym samym poprawiając humor i pomagając uporać się z negatywnymi emocjami.
Organizacja czasu po lekcjach
Różne formy zajęć
Zajęcia w szkole trwają zazwyczaj do godzin południowych lub wczesnych popołudniowych. Zadbajmy o to, by po lekcjach dziecko nie spędzało czasu przed telewizorem czy komputerem, a tym bardziej, by nie nudziło się. Po powrocie ze szkoły zaproponujmy dziecku kilka chwil relaksu i poświęćmy je na wspólny posiłek i rozmowę. Na dwa lub trzy popołudnia w tygodniu zaplanujmy przynajmniej jeden rodzaj zajęć pozalekcyjnych. Głównym ich celem jest odnalezienie zagadnienia, którym dziecko zainteresuje się na tyle, by poświęcać na nie swój wolny czas, który tym samym będzie spożytkowany w sposób wartościowy. Uczęszczanie na zajęcia popołudniowe pomaga uzupełniać wiedzę (kółka matematyczne, przyrodnicze, historyczne itp.), wpływa na rozwój ruchowy dziecka (zajęcia sportowe, treningi) oraz wspiera rozwój talentów (gra na instrumentach, śpiew, taniec, warsztaty kulinarne, warsztaty rękodzieła, itp.). Niejednokrotnie to właśnie zajęcia pozalekcyjne są zalążkiem pasji kontynuowanych przez całe życie, a nawet mogą mieć wpływ na wybór zawodu.
Zalety aktywności pozalekcyjnych
Niewątpliwą zaletą uczestniczenia w zajęciach pozalekcyjnych jest zdobywanie lub poszerzanie wiedzy, nabywanie nowych umiejętności czy rozwój ruchowy. Dodatkowo, przebywanie w społeczności podzielających te same zainteresowania, uczy dziecko funkcjonowania w grupie i pozwala nawiązać znajomości. Co więcej, pozwala dziecku nauczyć się zarządzania i organizacji czasem, dzieląc go między obowiązki i przyjemności.
Godnym uwagi jest fakt, że zajęcia popołudniowe, wymagają od dziecka innej aktywności umysłowej i fizycznej, aniżeli podczas lekcji w szkole. Wymagają one kreatywności, twórczego myślenia i eliminują stres związany z lekcyjnym ocenianiem. Z pewnością, dzieci, które od najmłodszych lat rozwijały swoje pasje i zdobywały nowe umiejętności ponad te, proponowane w klasach szkolnych, wyrastają na osoby o bogatej osobowości i o bogatym wachlarzu doświadczeń. Cechuje ich niezwykła kreatywność, samodzielność i brak obaw przed podejmowaniem decyzji i działaniem. W przyszłości, jako studenci, aktywnie uczestniczą w kołach naukowych i organizacjach studenckich. Ich kariera zawodowa jest dynamiczna i niezagrożona stresem, z uwagi na umiejętność jego redukowania poprzez efektywny odpoczynek.
Podsumowując, uczestnictwo w zajęciach popołudniowych jest jednym z najlepszym sposobów zapobiegania nudzie, wspomagania rozwoju osobistego i wartościowego spędzania czasu. To sposób, by życie, zarówno w młodzieńczych latach, jak i w późniejszym czasie, było ciekawsze, bogatsze, po prostu lepsze.
Pozwólmy dziecku wybrać
By dodatkowe zajęcia w ciągu dnia, były dla dziecka atrakcyjne, muszą być one przyjemne. Poświęcanie czasu wolnego na coś, co nie sprawia mu przyjemności, nie przyniesie oczekiwanych skutków. Może wywołać skutek odwrotny- będzie powodem frustracji i stresu, zarówno dziecka, które nie będzie chciało uczestniczyć w lekcjach gry na perkusji czy warsztatach plastycznych, jak i rodzica, który przeznaczył na nie fundusze. Zajęcia muszą być również dobrane adekwatnie do wieku dziecka i jego predyspozycji.
Nauka języków obcych
Wczesny wiek szkolny to najlepszy czas na rozpoczęcie nauki języków obcych. Wykorzystując potencjał dziecka do przyswajania ogromnego zasobu słownictwa, nauka języka obcego może przynieść wspaniałe rezultaty. Dziecko jest w stanie niezwykle szybko przyswoić język obcy, ponieważ dostępne formy nauki języków obcych często przybierają formę zabawy.
Zajęcia muzyczne, teatralne
Głównym celem zajęć muzycznych i teatralnych jest rozbudzenie twórczych zachowań oraz kreatywne i ekspresyjne wyrażanie swoich emocji i uczuć. Zajęcia w towarzystwie muzyki wyzwalają pozytywną energię a aktywne jej słuchanie pozwala na skupienie i koncentrację. Wpływa kojąco na system nerwowy.
Zajęcia sportowe
Największy wachlarz zajęć pozalekcyjnych mają charakter sportowy: piłka nożna, siatkówka, koszykówka, tenis, pływanie i inne. To właśnie zajęcia sportowe są najczęściej wybierane dla szkolniaków, jako dodatkowe zajęcia pozalekcyjne. Prym wiodą treningi piłki nożnej organizowane zarówno przez same szkoły, jak i podmioty od nich niezależne. Co ciekawe, w szeregach zawodników piłkarskich coraz częściej można spotkać dziewczynki, w przeciwieństwie do lat wcześniejszych, gdzie piłka nożna była niejako ‘zarezerwowana’ dla chłopców. Wiele
podmiotów organizuje treningi futbolowe już dla dzieci od 3 roku życia.
Jest cały szereg korzyści jakie dają sportowe zajęcia dla dzieci. Sport przede wszystkim wspiera rozwój ruchowy i kształtuje zdrowe nawyki związane z aktywnością fizyczną. Pozwoli to w przyszłości na utrzymanie ciała w dobre formie i zapobiegną wielu kłopotom zdrowotnym. Co równie ważne, zajęcia sportowe sprawiają dzieciom ogromną frajdę- poprzez kontakt z innymi uczestnikami zajęć. Dodatkowo, rozwijają ich zmysły (równowaga, koncentracja, orientacja w terenie), wzmacniają mięśnie i dotleniają organizm.
Podsumowanie
Podsumowując, przygotujmy nasze pociechy na nadchodzący rok szkolny 2019/2020, tak, by z uśmiechem na twarzy rozpoczynały dzień i z chęcią chodziły do szkoły. Zorganizujmy dziecku czas po lekcjach i wybierzmy dla niego takie zajęcia pozalekcyjne, na które będzie uczęszczał z przyjemnością. Pozwólmy mu na wybór- niech ma możliwość spróbowania różnych form.
Nie zapominajmy jednak, że dziecko musi mieć też czas na zabawę i wypoczynek. Wszak dzieciństwo to czas beztroski i szczęścia :)
\\