Aktywność i profilaktyka zdrowia seniorówTo już ostatni materiał edukacyjny dotyczącą prozdrowotnych walorów sportu oraz profilaktyki zdrowia, tym razem dla seniorów. Dodatkowo, już dzisiaj Doktor Spondylus zaprasza wszystkich chętnych seniorów z naszej portowej rodziny do udziału w darmowym programie zdrowotnym, w ramach którego seniorzy będą mogli zadbać o swoje zdrowie i to całkowicie bezpłatnie.

Regularne, coroczne badania narządu ruchu, bezpłatne konsultacje ze specjalistami rehabilitacji, podologii i dietetyki to tylko część korzyści z udziału w programie. Jak przystąpić do programu? Dzwonimy na dedykowany numer 91 500 11 53, rejestrujemy się z pomocą doradcy i ustalamy termin wizyty diagnostycznej.  Zadbajcie o to, żeby Waszej aktywności towarzyszyła odpowiednia profilaktyka.

Jaka jest rola ruchu i aktywności fizycznej w wieku senioralnym?

Upływające lata życia niewątpliwie obniżają granice możliwości fizycznych naszego ciała. Nie zmienia to faktu, że ruch i aktywność powinna nadal stanowić nieodłączny element naszej codzienności. Zmienia się natomiast jego rola, ponieważ ruchu i jego oddziaływania na organizm, nie zastąpi żadne lekarstwo.

Aktywność w wieku senioralnym powinna również przyjąć inną formę, wypełnioną czynnościami o mniejszym natężeniu fizycznym z naciskiem na elementy o charakterze kardiologicznym. Częste spacery na świeżym powietrzu, jazda na rowerze czy też marszobieg to te rodzaje aktywności, które wykonywane regularnie, będą skutkowały ograniczeniem ryzyka chorób sercowo-naczyniowych poprzez redukcję cholesterolu, poziomu cukru oraz wagi. Wymienione aktywności będą również ograniczały występowanie dolegliwości stawowych i zmniejszą ryzyko osteoporozy. Wpłyną również pozytywnie na samopoczucie oraz kondycję zdrowia psychicznego seniora. Realizując aktywność ruchową w wieku senioralnym, warto jest ją uzupełnić o dwa istotne elementy. To ćwiczenia ogólnorozwojowe, wykonywane grupowo lub indywidualnie. Odpowiednio dobrane i wykonywane, zmniejszą ryzyko upadków i urazów, poprawią gibkość, zręczność i umiejętność utrzymania równowagi. Kolejnym elementem, towarzyszącym aktywności, powinny być regularne ćwiczenia oddechowe. Pomogą w zwiększeniu pojemności płuc, ruchomości przepony i klatki piersiowej oraz udrożnieniu drzewa skrzelowego. Na każdym etapie naszego życia aktywność ruchowa pełni kluczową rolę dla zdrowia.

Podobnie jak u dzieci, młodzieży i dorosłych, zdrowotne oddziaływanie ruchu będzie efektywne, kiedy będzie mu towarzyszyć właściwa profilaktyka. Na co senior powinien zwrócić uwagę? Przede wszystkim, każdą aktywność rozpoczynać rozgrzewką. Dobrze dobierać obuwie do wykonywanych czynności. Dbać o zdrowe nawyki żywieniowe, uzupełniając tym samym występujące w organizmie niedobory. W tej kwestii najlepszą pomocą będzie wsparcie dietetyka.

Senior nie może zapominać o regularnych badaniach w szerokim zakresie, min. diagnostyce laboratoryjnej, narządu ruchu, kardiologicznej. Regularnie odwiedzać podologa dbając o kondycję zdrowotną stóp, zajrzeć również do fizjoterapeuty, który właściwą terapią wyrówna ewentualne dysbalanse mięśniowe. To oczywiście informacja przekazana w dużym skrócie. 
Niemniej, wskazane działania pozwolą na wczesne wykrywanie wszelkich nieprawidłowości oraz podejmowanie reakcji z maksymalnym wyprzedzeniem. Zapobiegając, a nie lecząc. A zdyscyplinowany senior, aktywny i pilnujący profilaktyki, będzie najlepszym potwierdzeniem hasła: ruch to zdrowie!!! Tego właśnie życzymy wszystkim seniorom. 

Zadanie „Promocja aktywności sportowej w społeczeństwie poprzez organizację turnieju międzypokoleniowego "Tata i ja" (VI edycja) oraz kampanię informacyjną dotyczącą zdrowego stylu życia” został dofinansowany ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej, których dysponentem jest Minister Sportu i Turystyki w ramach Programu Sport dla Wszystkich 2023